Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Sergi : Hat & Tezhip

Serginin oluşmasında katkısı bulunan koleksiyoner ve sanatçılarımıza ayrı ayrı teşekkür ederiz.

İsmail Bulut (Koleksiyoner)
Serra Alkan (Sanatçı)
Filiz Demirbaşer (Sanatçı)
Abdullah Aydemir (Sanatçı)

TEZHİP SANATI NEDİR?
Dilimize Farsçadan geçen tezhip sanatının tanımı; altın veya boya ile yapılan süslemelerdir. Bu sanatla uğraşan erkeklere müzehhip, bayanlara müzehhibe denir.

İslamiyet öncesinde kullanılmaya başlayan tezhip sanatı, Türk toplumları tarafından uygulanmıştır. Osmanlı zamanına kadar gelişerek devam etmiştir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise zirveye ulaşmış diyebiliriz. Çünkü Kanuni Sultan Süleyman bu sanatın yapılması için ne gerekiyorsa temin etmiştir. Hanedanın giydiği kıyafetlerde bile kullanılmıştır.

Tezhip sanatının uygulanma teknikleri, klasik tezhip, halkar, zerefşan, saz yolu, şukufe ve
münhanidir.

Kaynak:
http://hadibakalim.co/tezhip-sanati/

HAT SANATI NEDİR?
Hat sanatı, hüsnühat veya kaligrafi yazı sistemleri ve yazı öğeleri kullanılarak geliştirilen, sıklıkla dekoratif amaçla kullanılan, bir görsel sanat türüdür.

Bu sanat dalının çağdaş bir tanımı ise “işaretlere anlamlı, ahenkli ve hünerli bir şekilde biçim verilmesi sanatı” şeklindedir. Belirli bir yazı stiline yazı tipi, hat türü, el veya alfabe gibi tanımlanabilir.

Farklı yazı sistemlerinde farklı şekillerde, farklı coğrafyalarda ortaya çıkmış olan hat sanatı, özellikle matbaa öncesinde büyük önem arz etmiştir. Bugün tipografi sanatıyla ilişkilendirilebilecek hat sanatı sıklıkla yazı sistemlerine veya farklı hat kültürlerine göre sınıflandırılır: İslam hat sanatı (İslami kaligrafi), Arap hat sanatı (Arap kaligrafisi), Pers hat sanatı (Pers kaligrafisi), Japon hat sanatı (Japon kaligrafisi), Çin hat sanatı (Çin kaligrafisi), Batı hat sanatı (Batı kaligrafisi) gibi.

http://www.nedir.com/hat-sanatı

Sergiyi 14-24 Haziran 2017 tarihleri arasında 10:00-22:00 saatleri arasında Oruçreis Mah. Barbaros Cad. No: 48 Yüzyıl – Esenler’de yer alan Esenler Şubemizde gezebilirsiniz. 

Beğen ve takip et
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram
WhatsApp
Messenger