Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Soğuk havada dişleriniz sızlıyor mu?

Yanlış veya eksik diş bakımı, yanlış beslenme alışkanlıkları, uzmanlar tarafından yapılmamış yanlış diş temizleme işlemleri, diş sıkma/gıcırdatma ve strese bağlı durumların yarattığı diş hassasiyeti kış aylarındaki ani ısı değişimleri ile birlikte artış göstermektedir…

Diş hassasiyeti; sıcak, soğuk, ekşi, şekerli yiyecek ve içeceklerin dişlerde sızlama meydana getirmesi durumudur. Günümüzde oldukça sık karşılaşılan bu rahatsızlık, özellikle diş eti çekilmesi sonrası açığa çıkan kök yüzeyiyle ilişkilidir.

Diş gıcırdatma sonrası birbirine sürtünen dişlerin mine tabakasındaki aşınma, hassasiyetin bir diğer önemli sebebidir. Gereğinden fazla bastırarak dişleri fırçalamak veya asitli yiyecek ve içeceklerin sıklıkla tüketilmesi de diş hassasiyetine neden olabilir.

Dişin ağız içinde görünür kısmı “mine” denilen koruyucu bir diş tabakasıyla çevrilidir. Hemen altında bulunan “dentin”, mikroskobik olarak görünebilen kanalcıklardan oluşmaktadır. Dişin dış yüzeyinden başlayarak dişin ortasındaki sinire kadar uzanan bu kanallar sıvı ile doludur. Diş minesi zayıflamış olan dişlerde sıcak, soğuk, ekşi, tatlı yiyecek ve içeceklerden sonra hareket eden bu sıvı, diş sinirinde hissedilir ve sızlamaya neden olur.

Daha büyük problemlerin önüne geçebilmek için diş hassasiyeti yaşadığınızda diş doktorunuza gitmekte geç kalmayın! Rutin kontrollerinizi ve diş bakımlarınızı aksatmayın…

Sizlere en mutlu tedaviyi verebilmemiz için şubelerimize bekleriz

Beylikdüzü | Esenler | Sultangazi | Topkapı
www.esnan.com.tr
444 1 657

Beğen ve takip et
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram
WhatsApp
Messenger