Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Porselen Lamina Diş Nedir?

Lamina yaprak demektir. Bu nedenle halka arasında yaprak diş olarak da adlandırılır. Dişler kesilmeden sadece çok az inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. Bu inceltilen alana porselen diş laminalar yapıştırılır.

Porselen diş laminalar; beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde, yapısal formu ve şekli bozuk olan dişlerde, ayrık dişlerin birleştirilmesinde (diastema kapama), kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonu gibi bir çok kozmetik diş hekimliği uygulamalarında kullanılabilir.

Porselen lamina diş tedavisi hemen hemen herkese uygulanabilmektedir. Ancak çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkların ileri derecede diş eti çekilmesine sebep olduğu durumlarda uygulanmaz. Eğer diş etleriniz de bir tedavi veya estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta yani 1 hafta içinde yeni bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz. İlk seansta dişleriniz aşındırılmadan ölçüsü alınır ve model çalışması yapılır. Daha sonra dişler aşındırılır ve hassas bir ölçü materyali ile tekrar ölçü alınır. Bir sonraki randevuda ise laminalar dişlere uygulanır. Günümüz yapıştırma teknolojilerinin yapışma değerleri çok yüksektir olduğu için laminanın düşmesi gibi bir durum sözkonusu değildir. Ancak hekimin konusunda uzman olması gerekmektedir. Hekim uygulama sırasında teknik hassasiyete uygun hareket etmelidir. Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Bunu da sebebi diğer yapıştırma sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmiş olmalarıdır. Lekelenme ve aşınmaya karşı çok dirençlidir. Ancak kendi dişimizde de olduğu gibi çok sert gıdalar ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür. Bu nedenle sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir. Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez. Ancak hassas bir teknik olması sebebiyle iyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine yeterli teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin olması gerekir.

Güvenle, dilediğinizce gülebilmek için şubelerimize bekleriz…
Beylikdüzü | Esenler | Sultangazi | Topkapı
www.esnan.com.tr
444 1 657

Beğen ve takip et
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram
WhatsApp
Messenger