Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Kalbinizi Korumak için Dişlerinizi Koruyun!

Ağız ve Diş Bakımlarınızı düzenli yapmayı ve rutin olarak diş hekiminize görünmeyi ihmal etmeyin!

Ağız ve diş hastalıkları; koroner arter rahatsızlıkları, karotid arter de incelme, felç ve diğer tip kalp hastalıklarının artmasında ciddi risk faktörü oluşturmaktadır.

Amerika Kalp Birliği (AHA) toplantısında sunulan bir çalışmada, yılda bir ya da birden fazla dişlerini temizleten hastalarda kalp krizi riskinin yüzde 24, felç riskinin yüzde 13 azaldığı gösterilmiştir.

2010 yılında British Medical Journal (BMJ) dergisinde yer alan bir çalışmada günde en az 2 kez diş fırçalamanın kalp ve damar hastalıklarını yüzde 70 azaltabileceği belirtilmiştir.

The Journal of the American Geriatrics Society Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre 3 veya daha fazla diş kökünde aktif çürük olan hastalarda kalp ritm bozuklukları (aritmiler) görülebildiği ve bu ritm bozukluklarının hafif olabildiği gibi hayatı tehdit eden boyutlarda da olabildiği yayınlanmıştır.

Centers for Disease Control and Prevention tarafından yürütülen ve “Stroke” dergisinde yayınlanan bir epidemiyolojik çalışmada, ileri derecede diş kaybı ile kalp krizi ve inme arasında bir ilişki bulunmuştur.

Beğen ve takip et
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram
WhatsApp
Messenger