Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Dişleriniz için Doğal Kalsiyum Depoları

Kas/iskelet sistemi, sinir sistemi ve çene/diş sistemi için sağlığın anahtar minerali kalsiyumdur! Bu nedenle de kalsiyum ihtiyacını her gün yiyecek ve içeceklerle doğal yollardan karşılamak gerekir.

Kalsiyumun en yoğun bulunduğu doğal kaynaklarına gelince…

Peynir
Peynirlerin her çeşidi tam bir kalsiyum bombası ancak yine de az kalsiyumlu ve çok kalsiyumlu olan peynirler var. Örneğin parmesan peyniri çok iyi bir kalsiyum kaynağı. 30 gramında 300 mg’dan fazla kalsiyum içerebiliyor. Aynı şekilde diğer sert peynirler de (Kars ya da Edirne gravyeri de bunlardandır) kalsiyum bakımından oldukça zenginler.

Yoğurt
Yoğurt da tıpkı peynir gibi en güçlü kalsiyum kaynaklarından biri. Bir su bardağı yoğurtta ortalama 300-350 mg kalsiyum bulunuyor. Diğer taraftan yoğurdun ve peynirin güçlü birer probiyotik, protein, vitamin ve mineral kaynağı oldukları da biliyoruz. Yoğurt prebiyotik bakımından da çok güçlü.

Süt
Bilerek geriye bıraktık, çünkü süt bize göre bir yetişkin besini olmaktan ziyade çocuk besinidir. Ayrıca kalsiyum eksikliğinin en ciddi sonuçlarından biri olan osteoporozu önlemede sütün maalesef ciddi bir destek sağlamadığını gösteren çok sayıda yayın da var. Ama siz yine de büyüme çağında olan çocuklarınıza daha çok kalsiyum kazandırmak istiyorsanız yatarken bir bardak süt içirin, kahvaltıda bir bardak süt içmeden de okula göndermeyin.

Ayran ve kefir
Hiçbir içecek ayran kadar bol kalsiyum içermiyor! Kalsiyum zengini besinler listesinde “probiyotik bombası” kefire yer vermemek de haksızlık olur.

Badem
Çoğu yağlı tohumun içinde bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Ancak yer fıstığı, antep fıstığı, fındık ve cevizle kıyaslandığında kalsiyum bakımından birinciliği hiç düşünmeden bademe vermemiz gerekir. Badem, mükemmel bir posa, bitkisel protein ve magnezyum kaynağıdır.

Sağlıklı dişler için dengeli ve sağlıklı beslenmeyi, düzenli bir şekilde diş bakımlarınızı yapmayı ve rutin diş kontrollerinizi aksatmayın!

Sağlıklı günler dileriz…

Beylikdüzü | Esenler | Sultangazi | Topkapı
www.esnan.com.tr
444 1 657

Beğen ve takip et
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram
WhatsApp
Messenger