Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Dişlerimiz gülüşümüzü, gülüşümüz de enerjimizi yansıtır.

 

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Gülüşümüz insanlarla iletişimimizde çok önemli bir faktördür. Dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları bireyde psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere neden olabilir. Yapılan araştırmalar gülüşüne güvenen bir bireyin sosyal, iş ve günlük hayatında diğer bireylere oranla çok daha mutlu ve başarılı olduğunu göstermiştir.

Dişlerimiz gülüşümüzü, gülüşümüz de enerjimizi yansıtır. Güzel bir gülümseme kişisel özgüven demektir. Günümüzde bireyler artık diş hekimine dişlerindeki çürük gibi problemlerin yanı sıra estetik görünümlerindeki sıkıntıları gidermek için gitmektedirler.

Estetik diş hekimliği diş, diş eti, yüz ve çenelerin yapısı ve birbirleriyle olan uyumları ile ilgilenmektedir. Estetik diş hekimliğinin ana teması sağlıklı bir gülüş tasarımıdır. Gülüş tasarımı, kişiye özel ideal gülüşü sağlık ve doğallık ile yenilemektir. Gülüş tasarımında renk seçimi, model çalışması, estetik plan,dişeti estetiği gibi çalışmalar kişilere özgü olarak yapılır. Bu çalışmalar sayesinde gerçek sanatsal bir çalışma ortaya çıkar ve kişinin gülüşü kendisine özel olur.

Bu çalışmalardaki en önemli yardımcımız dijital planlamadır. Dijital planlama çalışması fotoğraf çekimiyle başlar ve kişinin tüm kayıtları bilgisayar ortamına alınır. Alınan kayıtlar üzerinde özel bir program yardımı ile tasarım gerçekleştirilir. Birkaç alternatifli çalışma yapılarak sanki dişler yapılmış gibi kişinin fotoğrafı üzerinde modelleme yapılır. Hasta ve hekim bu çalışmalara bakarak beraberce hangi model ve hangi renk olacağına karar verirler. Dişlerimiz asıl işlevlerinin yanı sıra (çiğneme, konuşma vb.) estetik açıdan toplumdaki özgüvenimizi de fazlasıyla etkiler. Diş hekimliğinde multidisipliner yaklaşımlar ile en estetik gülüşe kavuşmak mümkün olacaktır.

ORTODONTİ

Ortodonti dişlerdeki çapraşıklıkları, çene gelişim bozukluğu ve kapanışla ilgili problemleri düzelten bir daldır. Düzgün sıralanmış dişler ısırma, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının yanı sıra fiziksel görünümü de olumlu yönde etkiler. Sağlıklı dişetleri ve ideal sıralanmış dişler diş estetiğinin temelini oluşturur.

Ortodontik tedaviler sonucu ;
• Dişleriniz ve çene ilişkiniz düzeldikçe yüz estetiğiniz, dudaklarınızın konturları ve profilinizde de olumlu yönde değişiklikler olur.
• Çiğneme kabiliyetiniz gelişir. Sindirim sisteminiz daha sağlıklı hale gelir.
• Dişlerin olması gereken çizgi boyunca dizilmesi daha kolay ve ulaşılabilir temizlik yapmanızı sağlar.
• Diş fırçası daha rahat diş yüzeylerine temas eder ve diş ipi kullanımınız daha pratik olur. Sonuçta daha ideal bir ağız sağlığına kavuşursunuz.
• Dişeti problemleri ortodontik tedaviden sonra görülme sıklığı azalır. Hasta ideal bir bakım yapıyorsa dişeti hastalıkları, diş taşı, plak oluşumu görülmez.

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)

Çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş olan dişlerin renklerini birkaç ton açmak için uygulanan bazı özel ilaçlar ile yapılan bir yöntemdir. Diş kliniğinde diş hekimi tarafından veya diş hekiminin verdiği özel ilaçlarla evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi ile tatmin edici bir beyazlatma elde edilebilmektedir. Dişlerin beyazlama derecesi öncelikle başlangıç renklerine bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Sarı tonlu dişler daha kolay beyazlayabilirken; gri tonundaki dişlerin beyazlaması daha zor olmaktadır. Beyazlatma işlemi ev ve ofis tipi olmak üzere iki şekilde uygulanır:

Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleaching):

Ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içerisine beyazlatıcı jeller konularak yapılan ve kişinin evde rahatlıkla uygulayabileceği bir beyazlatma işlemidir. Ortalama 5–7 günde istenilen beyazlatma sağlanabilmektedir.

Ofis Tipi Beyazlatma(Ofis Bleaching):

Diş hekimi muayenehanesinde 1 saat içerisinde gerçekleştirilebilen, basit ve ağrısız bir işlemdir. Bu beyazlatma yönteminde yüksek konsantrasyonda beyazlatma ajanı kullanılmaktadır. Bu sayede çok hızlı bir şekilde çoğu zaman tek seansta dişlerin renginde açılma sağlanabilmektedir. Yüksek konsantrasyonda olmaları dişlere kesinlikle zarar vermez.

ZİRKONYUM ALTYAPILI PORSELEN

Günümüzde dişlerin kuronla kaplanmasında uzun yıllardır kullanılan metal destekli porselenler yerini artık zirkonyum altyapılı porselenlere bırakmaktadırlar. Zirkonyum kaplamalar, ışığı geçirebilmeleri sayesinde eski metal kaplama uygulamalarına göre çok daha estetik bir görüntü sağlamaktadır. Ayrıca zirkonyum kaplamaların dişeti ile uyumları çok daha iyidir. Zirkonyum esaslı porselenler hem ön dişlerde kullanabilecek kadar doğal ve estetiktirler, hem de arka dişlerde kullanılabilecek kadar dirençlidirler. Bu nedenle zirkonyum esaslı porselenler ön ve arka dişlerde güvenle tercih edilebilirler.

Neden zirkonyum porselenler tercih edilmelidir?

• Zirkonyum esaslı porselenlerin ışık geçirgenlik özellikleri sayesinde doğal dişlerle tam bir uyum sağlanabilmektedir. Bu sayede estetik bir sonuç elde edilebilmektedir.
• Altında metal yansıması olmadığından metal alt yapılı porselenlerde görülen yapay görüntü oluşmaz.
• Dişeti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere göre çok daha iyidir. Metal alt yapılı porselenlerde sıkça görülen dişeti renklenmeleri zirkonyumda görünmez.
• Doku dostu bir materyal olduğu için alerjik değildir. Metal destekli protezlere göre genel vücut sağlığı açısından daha avantajlıdır.
• Isı yalıtma özelliği çok iyi olduğu için dişe, metal alt yapılı porselenlerden daha az ısı iletirler. Bu sayede zirkonyum esaslı porselen uygulanan dişlerde sıcak/soğuk hassasiyeti oluşmaz.
• Yüksek dirençleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de güvenle kullanılabilirler. Bu kadar güçlü olmasıyla birlikte ışığı geçirecek kadar da zarif ve estetiktirler.
• Oldukça hassas bir çalışma ile üretildiklerinden kesilmiş diş yüzeyine birebir uyum gösterirler. Bu sayede zirkonyum porselen ile diş arasında bakterilerin sızabileceği bir aralık kalmadığı için aradan çürük oluşumuna izin vermez.
• Ağızda tat alma duyusunda bozukluğa, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna neden olmayan sağlıklı materyallerdir.

LAMİNATE VENEER (YAPRAK PORSELEN)

Dişlerin ön yüzeyleri olan dudak ve yanakla temas eden yüzeylerine yapıştırılan, çok ince yapıdaki porselen yaprakçık seramiklerdir.Yaprak Porselenler, çok ince olmaları ve metal içermemeleri sayesinde gelen ışığın geçmesine imkân tanırlar. Bu sayede doğal diş gibi görünürler ve estetik görünümleri son derece başarılıdır. Kişiye özgü doğru renk ve model çalışması yapılırsa yapay görüntü olmaz ve doğal bir görüntü oluşur.

– Ön dişlerinde kırık olan kişilere,
– Dişlerinin ön yüzeyleri çeşitli faktörler (sert fırçalama vb) nedeniyle aşınmış olan kişilere,
– Dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere,
– Dişlerinde çapraşıklık olup tel – braket takmak istemeyen kişilere,
– Ön dişlerinde büyük dolgulara bağlı renk değişikliği olan kişilere,
– Dişlerinin arasında boşluklar olan kişilere,
– Gülme sırasında üst dişleri hiç gözükmeyecek kadar diş boyutları kısa olan kişilere uygulanabilmektedir.

Dt. Ercan Emren
Beğen ve takip et
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram
WhatsApp
Messenger