Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Diş Taşı

Diş Taşı (Tartar) Nedir ve Nasıl Oluşur?
Ağızdaki diş eti hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri olan diş taşının oluşma sebebi ağızdaki bakteriyel diş plağı denilen saydam ve yapışkan bir tabakadır. Günde iki kez diş fırçalama ile bu tabakanın ağızdan uzaklaşmasını sağlayabiliriz fakat etkin bir temizlik yapılmadığı zaman tükürüğün de etkisiyle sert, yarı geçirgen, pürüzlü, diş yüzeyine yapışan bir maddeye dönüşür. Buna tartar veya diş taşı denir. Diş etleri üzerinde ve dişler arasında birikintiler şeklinde oluşur. Bu birikintilerin içinde birçok mikrop da bulunmaktadır. Bu birikintiye mikrobiyal dental plak adı verilir. Bu plak ağız ortamından uzaklaştırılmazsa kireçlenerek diş taşına dönüşür ve bu da diş eti hastalıklarına sebep olur. Diş etinin şekli değişir, yaralanmalara sebep olur. Ülserler, diş eti kanamalarına da neden olur.

Beslenme şekli de ağız bakımı kadar diş taşı oluşumunda etkilidir. Karbonhidratlı, nişastalı, şekerli, yapışkan ya da asitli maddelerin tüketilmesi ve etkin bir şekilde ağızdan uzaklaştırılmaması, yani etkin bir temizleme yapılmaması, diş taşının oluşumunu kolaylaştırmaktadır çünkü bakteriyel diş plağı dişin üzerine çok daha rahat yapışacak ve bunun diş taşına dönüşmesi çok daha kolay, hızlı olacaktır.

Diş Taşı (Tartar) Neye Sebep Olur? Tartarın Sonuçları
Diş taşı dişe yapıştıktan sonra bunun da üzerinde bakteriyel diş plağı oluşacaktır. Ancak diş plağı artık diş gibi bir düzeye değil de tartar gibi sert, pürüzlü bir yüzeyin üzerine birikmiştir. Bu yüzden fırçalama zayıflayacaktır ve tartar gün geçtikçe artacaktır. Geçirgen yapısı sebebiyle de üzerindeki bakterilerden sızan zararlı maddeler, diş eti içerisine ulaşır ve diş etinin dişe yapışmasını sağlayan liflerin uzaklaşıp diş etinin çekilmesine sebep olur. Bu zararlı ürünler ilerleyen zamanlarda kemiğe kadar ulaşabilir ve dişi kemiğin içinde tutan dokular ve alveol kemiği rahatsız olup çekilecek ve kemik kaybı yaşanacaktır.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?
Diş taşı oluştuğu zaman artık diş fırçalamayla ağızdan uzaklaştırmanın imkanı yoktur. Ancak diş eti önceden bazı belirtilerle haber vermektedir. Hafif kızarık olan, ödemli ve dokunulduğunda kanayan diş eti, diş eti hastalığının habercisidir. Bu dönemde düzenli diş fırçalaması ve gargara kullanımı ile diş eti hastalığı uzaklaştırılabilir. Ancak bu dönemde müdahale edilmezse ve bakteriyel diş plağı, diş taşı haline dönüşürse kişinin kendi çabasıyla bunun önüne geçip ağızdan uzaklaştırması mümkün değildir. Bu noktada diş hekimine başvurulması gerekir. Ultrasonik cihazlarla veya periodontal aletler kullanarak diş hekimi tarafından diş taşı ağızdan uzaklaştırılır ve diş yüzeyi parlatılmış olur. Böylece diş eti iltihabına neden oalcak etkenler ortadan kaldırılmış olur. Bundan sonra kişi, düzgün ağız bakımı yaparak ağız hijyenini sağlamalıdır. Böylece diş taşından korunabilir.

Bilinmelidir ki düzenli diş fırçalamaya rağmen diş taşı oluşumu yine de mümkündür. Bu yüzden altı ayda bir mutlaka diş hekimine gitmek gerekmektedir.

Diş taşı temizliği genellikle anestezi gerektirmeyen, uyuşturmadan yapılan bir uygulamadır. Temizliğin sonucunda kişi ferahlama hissedecektir. Diş eti ise kırmızı, kanamalı görünümünden uzaklaşacaktır. Böylece kişinin nefesi de hafif ve hoş olmaktadır.

Rutin kontrolleriniz ve diş tedavileriniz için şubelerimize bekleriz

Beylikdüzü | Esenler | Sultangazi | Topkapı

www.esnan.com.tr

444 1 657

Beğen ve takip et
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram
WhatsApp
Messenger