Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Diastema nedir? Sebepleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Diastema nedir?

Diastema, ön dişlerde görülen diş açıklığıdır. Ön dişlerin aralarının açık olması estetik açıdan rahatsız edici bir durumdur.

Diastemanın sebepleri nelerdir?

Dişlerin aralarının açık olmasının birçok nedeni vardır.En yaygın neden diş boyutlarının çeneye göre küçük olmasıdır. Eğer ön dişlerde eksiklik var ise bu durumda dişlerde aralanmalara neden olabilir. Ön kesici dişlerin yanında bulunan yan kesici dişler normalden küçük ise diş arası boşluk (diastema) oluşma sebebidir.Ön dişler üstünde ve arasında bulunan diş eti bağ dokusu olması gerekenden geniş ve uzun ise yine diş arası boşluk (diastemaya) oluşumuna sebep olabilir. Arka azı dişlerinin bulunduğu bölgede kalıcı dişleri hiç oluşmamış kişilerin ön dişleri geriye doğru hareket ederek ve dişlerin aralarında boşlukların oluşmasına sebep olabilir.

(Diastema) diş arasında boşlukları olan kişiler konuşurken bazı sıkıntı ve zorluklar ile karşılaşabilirler. Bu dişler arası boşluklardan ses gelebileceği gibi dilin dişler arasına girerek zarar görebilme ihtimalide yüksektir. Ayrıca dilin sürekli boşluğa gelmesi zamanla dişlerin arasının daha da açılmasına sebep olabilir.

Diş araları nasıl kapatılabilir?

Diş aralarını kapatmak için birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin en yaygını ve pratik olanı kompozit uygulamalardır. Uzman Hekim yan kesici dişleri bonding, veneer ya da kron uygulama yöntemlerinden birisi ile normal boyutuna getirir. Ön dişler arasındaki boşluklar çok aşırı değil ise kompozit dolgular ve laminate yöntemi ile çok iyi estetik sonuçlar elde edilir. Diş eti dokusunun çok sert ve kalın olması durumunda diş eti dokusu ufak bir operasyon ile alınır. Ortodontik Tedavi, İmplant veya köprü yöntemi ile de diş arası boşluklar giderilebilir.

Yüz yapısı ve diş gelişimi diş estetiği açısından diş aralığı (diastema) kapama tedavisi için çok önemlidir.

Sağlıklı ve güzel gülüşler için şubelerimize bekleriz.
Beylikdüzü | Esenler | Sultangazi | Topkapı
www.esnan.com.tr
444 1 657

Beğen ve takip et
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram
WhatsApp
Messenger