Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

10 adımda doğru diş sağlığı

Diş sağlığını korumak adına yapılan yanlışların ağız ve diş sağlığı üzerinde etkisi büyüktür. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı için yapılan bakımların doğru bir şekilde yapılması büyük önem arzeder.

1
En temel diş bakım işlemi geceleri diş fırçalamaktır. Özellikle uyumadan önce diş fırçalamanın önemi büyüktür. Gece boyunca kapalı olan ağız içinde diş çürüğüne sebep olan bakteriler hızlı çoğalmaktadır. Bu nedenle gece yatmadan önce ve sabah diş fırçalamak atlanmaması gerekir.

2
Ağız içindeki problemler her zaman kendini ağrı ile göstermez. Ağrımaya başlağıdığında problem çok ilerlemiş olabilir. Bu durum yapılacak tedavinin nispeten daha zor ve uzun olmasına sebep olur. Özellikle geceleri veya önemli günlerde şiddetlenen diş ağrıları kişiyi çok zor durumda bırakır. Basit bir dolguyla çözülebilecek problem diş kanal tedavisine, kanal tedavisi ile çözülebilecek bir durum diş kaybına dönüşebilir. Bu sebeple en geç 6 ayda bir diş hekimi kontrolü sizin farketmediğiniz sıkıntıları başlangıç aşamasında çözümünü sağlayabilir.

3
Diş fırçalamak diş yüzeylerini temizlerken, diş aralarında plaklar kalabilir. Dişlerde var olan hafif çapraşıklıklar da bu durumu arttırır. Diş fırçasının giremediği arayüzleri temizlemenin en iyi yolu ise günde bir defa diş ipi kullanmaktır.

4
Dişeti sağlığı olmadan ağız sağlığından bahsetmek mümkün değildir. Diş sağlığı için gerekli bakımların tam olarak uygulandığında dişetleri de sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde dişeti rahatsızlıkları diş problemleri kadar ciddi ağrılar ve sıkıntılara sebep olabilir.

5
Sağlıklı beslenmenin ağız ve diş sağlığı açısından önemi büyüktür. C vitamini, yoğurt, peynir gibi besinler diş sağlığının korunması için oldukça önemlidir. Şekerli ve asitli yiyecek içecekleri mümkün olduğunca tüketmemek , bu besinler tüketildiğinde de diş yüzeylerini iyice temizlemek gerekir. Şekersiz sakız çiğnemek ise tükürük akışını arttırarak ağız içinin temizlenmesine yardımcı olabilir.

6
Kronik rahatsılıklar vücutta yol açtıkları değişikliklerle ya da kullanılan ilaçlar sebebiyle diş sağlığını etkileyebilir. Bu rahatsızlıkların başında diyabet, kalp hastalıkları, karaciğer veya böbrek yetmezliği, reflü gibi hastalıklar sayılabilir. Bu tip rahatsızlıkların teşhisi konulduğunda diş hekiminizle görüşmeniz ve gerekli tedavilerin yapılması ve gereken önlemlerin alınması gerekir.

7
Hamilelikte değişen hormonlar dişeti hassasiyeti ve kanamaları arttırabilir ve ağız içinde problemlerin oluşmasını kolaylaştırabilir. Hamilelerin bu dönemde diş hekimi kontrollerini arttırmaları ve diştaşı temizliğini sıklaştırmaları problemlerin önüne geçebilir. Hamilelikte kulllanmak zorunda kalınacak ilaçlar yüzünden ve erken doğum ya da düşük gibi riskleri artar. Hamilelik dönemini emzirme dönemi takip eder ve annenin ilaç kullanması tercih edilmez. O yüzden özellikle planlı hamilelikler de, hamile kalmadan diş hekimi kontrolüne gitmek ve gereken tüm tedavileri yaptırmak önemlidir.

8
Genel sağlığı tehdit edebilecek birçok hastalığın ilk belirtileri ağız içinde kendini gösterir. Uzun süre ağızda kalan ya da sık tekrarlayan ağız yaraları, renk değişiklikleri ya da şişlikler oluştuğunda bir diş hekimine ya da ağız hastalıları uzmanına danışmak gerekir.

9
Süt dişleri daimi dişler için yer tutucu görev görürler. Süt dişlerinin vaktinden önce çekilmesi daimi dişlerde çapraşıllıklara sebep olabilir. Süt dişlerde çürüklerin yol açtığı iltihap ve abseler daimi dişlerde şekil ve renk bozukluklarına yol açabilir. Süt dişler çıktığında temizlenmeye başlanmalı ve 4 yaşından itibaren de düzenli hekim kontrolüne gidilmelidir.

10
Ağız içerisinde sonradan yerleştirilen her türlü restorasyon titiz bakım gerektirir. Bu bakımlar için kullanılması gereken arayüz fırçaları, ağız duşları ya da köprü altı ipleri gibi aparatlar diş hekimin önerdiği gibi kullanmalısı yapılan tedavinin uzun süre sağlam kalmasını sağlar.

Beğen ve takip et
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram
WhatsApp
Messenger