Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Ortodonti tedavisi ile sağlıklı ve güzel dişlere sahip olabilirsiniz!

Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodonti diş ve çene düzensizliklerinin teşhiş ve tedavisi ile ilgilenen dişhekimliğinin dalıdır. Ortodontik tedavi, dişleri hareket ettirerek dişlerin dizilimini ve fonksiyonunu iyileştirmenin bir yoludur. Ortodontik tedavi ile dişlerinize gelen çiğneme kuvvetinin eşit şekilde yayılması sağlanarak dişlerinizin, dişetlerinizin ve çene ekleminizin uzun dönemde sağlığının da korunması elde edilir.

Niçin Ortodontik Tedavi Görmem Gerekir?

Birçok kimsenin düzensiz ve çapraşık dişleri vardır. Ortodontik tedaviyle dişler hareket ettirilerek diş dizilimi düzeltilir. Bu şekilde dişlerin görünümü güzelleşir, çiğneme fonksiyonu iyileşir ve ağız bakımı kolaylaşır.

Örneğin bazı kişilerin üst ön dişleri çok öndedir ve görüntü problemi dışında bu dişler bu sebeple kolaylıkla travmaya maruz kalabilirler. Ortodontik tedaviyle bu dişlerin dizilimi düzeltilerek mevcut riskler önlenir. Bazen diş dizilimi üst ve alt çene ilişkilerini etkileyerek çene ilişkilerinin kalıcı olarak bozulmasına sebep olabilir. Ortodontik tedaviyle bunlar gibi birçok olumsuz durum engellenebilir.

Dişler düzenli bir şekilde dizilmeyip uygun bir şekilde kapanışta olmadıklarında çene kasları üzerine uyguladıkları stres ve gerilimle eklem problemleriyle birlikte iskeletsel (üst ve alt çenenin ilişkileri) problemler ortaya çıkabilir. Diş dizilimi ve kapanışının bu kadar önemi de ortodontik tedavinin önemini son derece artırmaktadır.

Hangi Yaşlarda Ortodontik Tedavi Gereklidir?

Çocuğunuzun veya kendinizin diş dizilimi veya dişlerin kapanışı ile ilgili bir problemi olduğunu düşündüğünüz anda bir ortodontiste muayene olmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda problem oldukça şiddetlidir ve bu problem sizin çiğneme ve konuşma fonksiyonunuzu zorlaştırmaktadır. Bazen de problem sadece estetik kaynaklı olabilir. Ortodontiste muayene olarak bu problemleriniz ve çözümleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Çocuklarınızı küçük yaşlarda da ortodontiste muayene ettirmeniz varolan bir problemin belirlenmesi, önlenmesi veya şiddetinin azaltılması açısından oldukça önemlidir. Erken yaşlarda uygulanan tedaviler çocuğunu ileride çene ilişkilerinin kalıcı bir şekilde bozulmasını engelleyebilir veya oluşacak diş çapraşıklığının şiddetinin azaltılmasını sağlayabilir. Ancak çoğunlukla aktif ortodontik tedavi 9-14 yaşları arasında uygulanmaktadır.

Erişkinlerde Ortodontik Tedavi

Çoğunlukla ortodontik tedavinin sadece çocuklar için uygun olduğu düşünülse de erişkin hastalara da ortodontik tedavi uygulanabilmektedir.

Tedavi şekli değişebilmekle beraber her yaşta ortodontik tedavi ile başarı elde edilebilinir. Özellikle erişkin hastalarda ortodontik aygıtların estetik olmayan görünüşü hastanın tedavi olma isteğini azaltsa da günümüzde estetik (porselen) braketler, takıp çıkarmalı aygıtlar (clear aligners, invisaligns) dişlerin arka yüzeylerine uygulanan (lingual)  braketlerle hastaların estetik kaygısı yüksek düzeyde azaltılabilmektedir.

 

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Sürer?

Tedavinin süresi problemin şiddetine bağlı olarak değişir. Tedavi birkaç ay sürebileceği gibi birkaç yıl da sürebilir. Çoğunlukla ortodontik tedavi 1-2 yıl sürmektedir.

Pekiştirme Tedavisi

Ortodontik tedavi bittiğine varolan durumun korunması da son derece önemlidir. Dişlerin mevcut durumunun korunmasını sağlayan tedaviye pekiştirme tedavisi denir. Pekiştirme aygıtları hareketli veya sabit olabilmektedir ve aygıtın türüne hekiminiz karar verir.

Ortodontik Aygıtlar Hastaya Rahatsızlık Verir mi?

Tedavi ilk uygulandığında hasta rahatsızlık hissedebilir. Ancak bu problemler kalıcı değildir, zamanla azalıp bitecektir.

Tedavi Süresince Hangi Sıklıklarla Ortodontiste Gidilir?

Ortodontistiniz sizin gelme sıklığınızı belirleyecektir, ancak çoğunlukla bu aralık 4-6 haftadır.

Ortodontik Tedavi Dişime Zarar Verir mi?

Ortodontik tedavi süresince ağız bakımınız iyi olmazsa dişleriniz zarar görür. Ortodontik tedavi kendi başına dişlere zarar vermez. Ortodontik tedavi boyunca ağız bakımı son derece önem kazanır, plak tutulumu daha artar ve ağız hijyeni bir miktar zorlaşır. Düzenli ağız bakımı yapmak ve dişlerinizin çürümesini engellemek hastanın kontrolündedir. Ağız hijyenine dikkat eden hastalarda hiçbir problem olmaz.

Ortodontik Tedavide Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ortodontik tedavi süresince ağız bakımı son derece önemlidir.

  1. Dişlerinizi düzenli aralıklarla ve yeterli şekilde fırçalamanız gerekmektedir.
  2. Şekerli, asitli, yapışkan ve sert yiyeceklerden uzak durmanız gereklidir.
  3. Dişlerinizi günde en az 2 defa en az 2 dakika sürecek kadar düzenli ve etkin bir şekilde fırçalamanız gerekmektedir.

Ağız bakımıyla ilgili daha detaylı bilgi size hekiminiz tarafından da verilecektir.

 

Dr. Dt. Defne Çaldemir

Beğen ve takip et
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram
WhatsApp
Messenger