Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Diş Sağlığınız için Dikkat Etmeniz Gereken 10 Yiyecek&İçecek

Ağız ve Diş Sağlığınız için diş bakımınıza özen göstermek başta gelir. Bunun için günde 2 kere dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve düzenli aralıklarla diş hekimi kontrolüne gitmek gerekiyor. Tabi bunun yanı sıra yeyip içtikleriniz de diş sağlığınızı tehlikeye atabilirler. Bu nedenle bazı içerisinde asit muhteva eden yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalı, bunlardan yararlı olanlar için de tüketildikten sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Asit, gıdaların içinde direkt bulunabileceği gibi aldığımız besinlerdeki karbonhidratların ağızdaki bakteriler tarafından aside dönüşmesiyle de oluşur.

Sağlıklı bir gülümseye sahip olmak için uzak durulması gereken en zararlı 10 yiyecek ve içeceği sizler için derledik.

Sigara: Diş ve diş etlerine zarar verir, ağız kokusuna neden olur.

Alkol: Tükürük ağzımızdaki plağın ve asidin etkisini azaltacak ilk savunmamızdır. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için zararlıdır. Alkol de ağız kuruluğuna sebep olacağı için kullanılmaması gereken bir içecektir.

Kola: En zararlı içeceklerden biridir. Hem fosforik asit hem şeker hem de sitrik asit içerir.

Enerji içeceği: Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden dolayı dişler için zararlıdırlar.

Yapışkan gıdalar (lokum, jelibon vb.): Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Çünkü daha fazla şeker verirler ve aynı zamanda sitrik asit içerirler.

Meyve suları: Ph değeri 7 den düşük olan gıdalar dişlere zarar verir. PH değeri 2,5 olduğu için meyve suları da dişlere zararlıdır.

Buz: Buz çiğnemek iyi bir fikir değildir. Buz çok serttir. Eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk aynı zamanda dişlerinizin kamaşmasına sebep da olabilir.

Beyaz Ekmek: Tükürükte bulunan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Fakat şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.

Limon: Ph değeri 2 olduğu için dişler için zararlıdır.

Kuru meyveler: Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynı zamanda kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun süre kalır. Sürekli kuru meyve yeyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine sebep olur.

Beğen ve takip et
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Bizi Takip Edin!

Facebook
Facebook
Instagram
Pinterest
Pinterest
YouTube
YouTube