Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Diş Fırçasının Tarihi

Diş fırçası sıkıca kümelenmiş kılların bir çubuğa bağlanması ile oluşturulmuş bir ağız temizliği aracı olup; dişleri, diş etlerini ve ağız içini temizlemek için kullanılan bir araçtır.

İlk diş temizliği aracı olan misvak, MÖ 3500-3000 yıllarında Mısır ve Babil’de kullanılmaya başlanmıştır. İslam Dünyası’nda misvak kullanımı ise kutsal bir eylem olarak nitelendirilir ve İslam’ın doğuşu MS 7. yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Bugün bildiğimiz diş fırçasını andıran ilk bilinen kıl fırça, Tang Hükümdarlığı’nda MÖ 700 civarına uzanmaktadır. Domuz tüyleri kıl olarak kullanılmış ve sapı bir hayvan kemiğinden veya bambudan yapılmıştır.

 

Modern tasarıma en yakın ilk diş fırçası ise İngiltere’de William Addis tarafından 1780’de yapılmıştır.

1938 yılında ise DuPont firması doğal kıllar yerine naylon kullanan ilk diş fırçasını üretmiştir.Naylon tutacağı olan ilk diş fırçası ise yine 1938’de satışa sunulmuştur.

Broxodent markasına sahip dünyanın ilk elektrikli diş fırçası ise İsviçre’de 1954’te icat edilmiştir.

21. yüzyılın başlangıcında ise naylon tutamaçlar yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

1980’lerin ortalarında üretilmeye başlanan diş fırçaları önceki diş fırçalarından üç alanda farklılık gösteriyordu. İlk olarak diş fırçası, eğimli bir yüzeye sahipti ve bu sayede en arkadaki dişlere bile kolaylıkla ulaşabiliyordu. İkincisi, diş fırçasının kılları, birbirlerine çok daha yakın bir şekilde dokunmuştu ve bu sayede dişlerde çürümeye yol açan yemek artıklarının da temizlenmesi mümkün hale geldi. Son değişiklik ise fırçanın dış kenarlarındaki kılların, iç kesimindekilere oranla daha uzun ve yumuşak olmasıydı. Bu sayede diş araları da verimli bir şekilde temizleyebiliyordu.

Günümüzde diş temizleme yöntemleri çok geniş bir yelpazeye sahip. Çeşitli diş fırçaları, diş ipleri ve arayüz fırçaları mevcut. Ağız ve diş yapılarına göre bir çok seçenek var… Size en uygun ağız bakımını öğrenmek için şubelerimize uğrayın.

Beylikdüzü | Esenler | Sultangazi | Topkapı
www.esnan.com.tr
444 1 657

 

Beğen ve takip et
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram
WhatsApp
Messenger