Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Ağız kokusu sizi mahcup etmesin!

 

Ağız kokusu genellikle ağızdaki bakteriler nedeniyle meydana gelen ve oldukça can sıkıcı bir durumdur.

Beslenme sonrasında ve sabah uyandığımızda oluşan ağız kokusu, fizyolojik ağız kokusu olarak tanımlanır ve bir hastalık belirtisi değildir. Bunun dışında meydana gelen ağız kokusu genellikle bir hastalık belirtisi olarak kabul edilir ve patolojik ağız kokusu olarak tanımlanır. Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı ve karaciğer yetmezliği gibi birçok sistemik rahatsızlık, ağız kuruluğu, yetersiz ağız hijyeni, tütün ve alkol ürünleri, dişeti hastalıkları ve diş çürükleri ağız kokusunun başlıca nedenleridir.

Ağız kokusu %90 oranında ağız kaynaklı sebeplerden oluşur. %8 üst solunum kaynaklı, %1 oranında sindirim sistemi, %1 oranında metabolik sebeplerden kaynaklanır. Patolojik sebepli ağız kokusu için diş hekiminizin yönlendirmesi ile uygun tedaviyi olmanızı ve altta yatan hastalığın da tespitini sağlayacaktır.

Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan yiyecek artıkları nedeniyle ağız içindeki bakteriler kötü kokuya sebep olmaktadırlar. Ayrıca; ağız bakımı eksikliğine bağlı olarak oluşan bu ortamda, diş çürükleri ve dişeti hastalıkları da meydana gelerek durumu daha da ağırlaştırmaktadır.İyi temizlenmeyen protezler de benzer şekilde ağız kokusunun daha şiddetli hissedilmesine neden olmaktadır.

AĞIZ KOKUSU NASIL GEÇER?

Ağız kokusu eğer çok baskınsa mutlaka bir diş hekimine danışmalısınız!
Bunun yanında sizin yapmanız gereken ve sorunun çözümünü sağlayacak yolları şunlardır:

Günde en az iki kere dişlerinizi fırçalayın.
Diş fırçanızı sık sık değiştirin.
Sadece dişlerinizi değil, dilinizi de fırçalayın.
Günde en az bir kere diş ipi kullanın.
Su tüketimini çoğaltın.

Beğen ve takip et
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram
WhatsApp
Messenger